A K T U A L I T Y   Z   F R E T Č Á R N Y   : )

23. 12. 2014

Je den před Vánoci, a já vidím, že jsou to už zase více než tři měsíce, co jsem sem psala nějaké novinky...

Takže tou první a největší je náš nový uličník z Maďarska, z CHS Bajnok Ferret Kennel, Kyoto :) Je to krásný čokoládový uličník, který svou střeleností předčí snad všechna má letošní miminka :D Skáče a dovádí, válí se a lumpačí, ale umí skvěle ovládat stisk, tak uvidíme, co s ním udělá puberta :) Jsou mu teprve dva a půl měsíce :)

V sobotu 15. 11. 2014 jsme se s Bajtíkem, Calciferkem, Zymbhem a Balastrem zúčastnili Mezinárodní výstavy fretek v Praze. Baalísek si odtamtud odvezl 1. místo v podkategorii Samec Junior Barva Mitt, a 1. místo v kategorii Samec Junior. Jsem na něj moc pyšná :)

11. 9. 2014

Po hodně dlouhé době jsem se konečně dokopala napsat, co se u nás děje, co je nového a tak :)

Téměř všechna miminka jsou už v nových domovech, až na Princess, která se nám vrátila, protože si z nějakého důvodu nesedly s paničkou. S páníčkem problém neměla, hráli si spolu a blbli...ale paničku nemohla ani cítit, bohužel. Takže Princeznička stále hledá svou milující rodinu. Doma je moc hodná, ovládá svůj stisk a kouše jen při hře, chodí vzorně na záchůdek a je to opravdová princezna :)

Z letošních miminek jsem si nakonec nechala pět, ano - PĚT!, chlupáčků :) Prostě jsem neodolala, a Bajtíka (Bitalo), Baalíska (Balastro), Bačinka (Bakari), Calciferka a Debbie jsem do nových domovů prostě nepustila :) Jsou to moji miláčkové, nedala bych je :)

Bitalo, což znamená "olizující prsty" svému jménu dělá čest :) Vždycky, když ho beru z klece, mě začne ihned horlivě olizovat :)

Calciferek byl už jako miminko poněkud větší než ostatní sourozenci. Teď je to vidět dvojnásob - narostl nám opravdu pěkně :D Přesto je to ňuňánek :)

Debbie byla jednu dobu pekelná dračice, hryzala jako ďábel. Začala jsem se jí tedy věnovat o něco víc než ostatním a teď už se to hodně zlepšilo :) Od Princess jsou k nerozeznání, obě černé. Poznala jsem je od sebe vždycky tím, že Deb se chtěla zahryznout :D Teď už je nepoznám vůbec :)

U ostatních chlupáčků se nic nového nedělo. Všichni zlobí pořád stejně :D Terezka s Nelinkou oslavily v létě své šesté narozeniny a obě jsou pořád hravé a čilé, tak doufám, že tu s námi budou ještě ve zdraví hodně dlouho :)

 

Hračičky Baalísek a Wickedka

Calci je v porovnání s Naomi opravdu obr :)

Baalísek se chystá zaútočit :)

Baalísek dělá Aranelce a Wicked rozhodčího :D

A abych nezapomněla na našeho nejnovějšího chlupáčka Olliho - ten narostl ze všech nejvíc :) Freťulím zatím moc nevěří a přestože je několikrát větší než ony, bojí se jich :) Jinak je ale taky velmi hravý a mazlivý, a když zrovna někde neobjeví nějaké jídlo, běhá nám pořád u nohy, jako pejsek :)

 

 

18. 6. 2014

Minulé pondělí jsme měli jít s freťátky na očkování, ale kvůli příšernému horku jsem to odložila až na čtvrtek, kdy se mělo ochladit. Takže ve čtvrtek, kdy bylo mimochodem úplně stejné vedro jako v pondělí :D, jsme byli se všemi miminky u pana doktora. Strávili jsme tam přes tři hodiny a zaměstnali jsme pana doktora, paní doktorku, a sestru, která vypisovala pasy a papíry, až z toho měla na prstě puchýř :) 

Pan doktor si všechna miminka pěkně prohlédl, pochválil, jaká jsou zdravá a hodná, prohlédl nám ouška a poslechl srdíčka, a nakonec to nejméně příjemné - očkování a čipování :)

Musím říct, že freťátka opět byla statečnější než panička :D Když jsem viděla, jakou jehlu se pan doktor chystá píchat do tak malých tělíček...no, nebylo mi z toho moc dobře. Ale miminka to zvládla pěkně :) Sem tam sebou někdo mrskal, někdo zaplakal, ale většinou byla freťátka statečná :)

Očkování se naštěstí obešlo bez negativních reakcí :)

 

O víkendu odešla první holčička Bonnie do nového domova. Sice se jí ze začátku maličko stýskalo, ale zvykla si rychle :) Má milou společnici pro lumpárny, naše loňské miminko Aliante - Lilinku :) Na záchůdek prý chodí vzorně a zblajzne na co přijde :D

A tady Bonninka spinká u paničky :)

 

V pondělí jsem do k novým páníčkům vypravila také Bashirah a Dark Princess. Holky šly spolu, takže se jim ani tolik nestýskalo :)

V novém domově na ně čekali hned dva chlapi. Jeden starší freťáček Joey, a loňský divoch, který je přívítal s otevřenou náručí :) Adoptoval je a dělá jím tatínka :D

Bashirah, Xoll a Dark Princess

 

Dnes mi budoucí pan veterinář odveze raráška Carsonka. Včera jsem si ho ještě naposledy vyfotila, ale prý mi ho čas od času přivezou ukázat :)

 

Co se týče ostatních freťulek, podařilo se mi dát dohromady Naomi (které po miminkách celkem bouřily hormony), Wicked a Sísí. Holčičky bydlí spolu a vycházejí spolu skvěle :)

Bohužel to není na dlouho, protože Sísulka s největší pravděpodobností bude mít začátkem července miminka :) Je pěkně tlustá, ještě víc než byla předtím, a to je co říct :D

Ale je roztomiloučká, medvídek můj :)

 

Poslední zajímavá informace - v pátek si jedu konečně pro skuníčka :) Už se na něj strašně těším :)

A tady je se sourozenci a kamarády :) Ten nejčernější, druhý zprava :)

 

Včera jsem dala na stránky nové fotky Naomisátek, dnes jsem přidala i Mambátka :) 

Některé holčičky a skoro všichni kluci mi na focení pěkně prděli, prostě se stočili do klubíčka a usnuli :) Takže několik fotek je se spícími lenochy :)

Všechna freťátka rostou jako z vody, všechna už mají očička otevřená a chodí krásně na záchůdek, až na menší nehody :)

Strašně to letí a bohužel se blíží doba, kdy mi odejdou do nových domovů :( Ale snažím se nové páníčky vybírat opravdu důkladně, takže přestože se mi po nich bude stýskat, věřím, že se budou mít krásně, a to mě vždy uklidní :)

Na závěr jedna veliká novina - v červenci do naší smečky přibyde jedno sice trošku neobvyklé, ale naprosto úžasné, krásné a roztomilé zvířátko - skunk :) Pojedeme si pro něj na Slovensko, už se na něj strašně těším :)

A tady je, náš nový chlupáčekj :)

 

26. 9. 2013

Tak to vypadá, že léto je definitivně pryč, a babí léto nás také nečeká. Je to vidět i na fretčích kožíšcích - pomalu houstnou a Naomi konečně přestává vypadat jako ušoplesk :) Jelikož je angorka, tak jí to v létě moc nesluší, ale když jí v zimě naroste angorská srst, je to nádherná princezna s dlouhými "vlasy".

Jsem zvědavá, jak bude vypadat moje druhá angorka, tedy angoráček - Zymbho, protože už teď je podobný spíš dikobrazovi než fretce, a jestli mu ta srst ještě víc naroste, tak ani neuvidím, že v té hromadě chlupů je nějaké zvířátko :D

Sice zimu jako takovou ráda nemám, ale kvůli freťulím se na ni docela i těším. V tomto období freťulkám už konečně odezněly všechny říje a falešky a mohou být zase pospolu. Přesněji tedy musí být rozdělené na dvě skupinky, protože Sísí nesnese Wicked a Mamba cupuje všechny kromě své sestřičky Sísí a Umíčka. Takže první, ten menší tým tvoří Mamba, Sísí a Umíček, kteří obývají menší voliéru, a do druhého týmu patří zbytek - tedy Wicked, Naomi, Pipin, Aranel a Zymbho, a obývají velikou voliéru.

Jinak u nás ani žádné novinky nejsou, snad jen nový nechlupatý přírůstek - Achatinky Reticulata :)

Frajer Zymbho :)

 

5. 8. 2013

Konečně jsem se po dlouhé době zase dokopala k tomu napsat, co je u nás nového :)

Takže první věc - 26. června jsem si přivezla od Janičky Žákové z Majestiku dva nové čertíčky - Aranelku a Zymbouška (fotky se pokusím dodat co nejdříve).

Vzhledem k tomu, že je to už déle než měsíc, tak už to nejsou žádná miminka. Zymbho je pořádný chlapák, podobající se ze všeho nejvíc dikobrazovi :D Ale je úžasně roztomilý a naprosto neodolatelný. Jen přijdu k voliéře a otevřu ji, Zymbosaurus na mě (nejlépe s rozeběhem) skočí klidně i z nejvyššího patra, takže mám kolikrát co dělat, abych ho vůbec chytila :)

No a z Aranelky nám vyrostla krásná upovídaná slečinka :) Je to veselá holčička, taková hodná dračice :)

Aranelka i Zymbho milují vodu, takže jim obzvláště v těchto vedrech dělám bazének. Zymbho si do něj i lehá, to se můžu vždycky smíchy potrhat, když ho vidím, jak si do té vody nejdřív stoupne, podívá se jestli koukám a pak se tam svalí :D A ještě lepší je, když se tam jdou Naomi nebo Wicked napít a on je tam stáhne za sebou :D

 

Další, ovšem tentokrát ne právě veselá novinka je, že 10. července porodila moje holčička Naomi. Byl to nervák, protože mi na poslední chvíli vypadly vlastní chůvičky, které měly její miminka odkojit, a mně se nedařilo sehnat žádné náhradní. 

Miminko se narodilo pouze jedno a zdálo se, že se na nás štěstí přece jen usměje, protože Naomi měla mlíčko. Bohužel však, když jsem šla ráno miminko zkontrolovat, nebylo tam už... :( Zřejmě nebylo schopné života a tak to příroda vzala do vlastních rukou...

O Naomi jsem měla docela strach, nechtěla mi vůbec jíst a hodně pohubla. Jediné, co si vzala, bylo sušené maso a sýrová vitamínová pasta. Časem ale začala baštit i konzervičky a teď už si dá i maso. Granulky bohužel zatím ne, ale aspoň že takhle. 

Teď už to vypadá lépe, trošku nabrala a je opět veselá a řádí s Wicked (která je teď pěkně oplácaná) a s čertíky Aranelkou a Zymbouškem :) Tahle čtyřka teď bydlí spolu.

 

U ostatních se nic nezměnilo, jen Umíček začal trošku méně značkovat, tak už není takový smraďoch, a i ocásek mu zase obrostl srstí, tak je z něj zase fešák :)

 

Také se pokusím přidat nové fotky našich miminek v nových domovech :) 

 

26. 6. 2013

Koukám, že jsem sem už hodně dlouho nic nenapsala, tak to jdu trošku napravit :)

Posledně jsem se zmiňovala o freťulce, zachráněné z likvidační péče neznalých sousedů. Zurinka se má u Jenifer skvěle, říje už jí konečně skončila, přibrala už 400 gramů a získala také nového fretčího kamaráda, Míšu, se kterým chodí na procházky, spinkají v jednom pelíšku a dokonce i společně plavou :)

Navíc si získala i srdce Jenifer a její maminky, a tak už neplatí, že je u nich jen přechodně, ale získala opravdový domov, kde jí rozumí a mají ji rádi :)

 

Co se našich miminek týče, ta se už všechna rozutekla do nových domovů, kromě Amorphiska, pro kterého si nová rodina přijede pravděpodobně o víkendu. Dostávám hodně foteček našich lumpíků, jak se mají v nových domovech, tak jsem jich několik dala i na stránky. Podívat se na ně můžete zde.

Jinak trošku lituji, že jsem si Amorphiska nenechala, protože je to opravdu úžasný freťáček :) Nejenže je jako krásný veliký plyšový medvídek, ale nejraději si hraje se mnou a když ho dám do klece, pořád se na mě dívá a kvičí, abych ho zase vyndala a hrála si s ním. Je to takový můj rozmazlený ufňukánek :)

Wicked nese to, že už jí nezbylo skoro žádné miminko, velmi statečně. Přijde mi, jako by to spíš oslavovala, že má konečně klid :D Hraje si se mnou a je teď veselejší než kdy jindy :)

S Mambou to vypadá tak, že se ani druhé krytí nepovedlo :( Přišlo mi, že začíná tahat svou sestřičku Sísí a to je konec :(  Škoda...pokud nepřijde další říje, budeme to muset zkusit zase až příští rok, protože bych moc chtěla miminka od ní a Umíčka.

 

3. 6. 2013

Je to asi týden nebo dva, kdy jsem u nás na zahradě objevila freťuli, která uprchla sousedovi. Teď, když se na to dívám zpětně, možná tam zasáhla nějaká vyšší moc, protože když jsem ji sousedovi vracela, zjistila jsem, že je freťulka už od února v říji. Hrůza! Přestože jsem ho poučila, že freťulce hrozí obrovské nebezpečí, pokud jí říji okamžitě nenechá ukončit, odpověděl jen, že už mu to říkala veterinářka také, ale že to prý tak měla i minulý rok a pořád žije. Dodal, že je to příliš drahé a na závěr mi freťulku nabídl. Líbila se mi, krásná šampaňská holčička, a bylo mi jí strašně líto, že ji takhle odsoudil možná i k smrti, ale vzít jsem si ji nemohla, protože mám doma maličká neočkovaná freťátka a nechtěla jsem riskovat jejich zdraví.

Nicméně napsala jsem příběh této chuděrky na facebook a včera večer, a jsem jí za to moc vděčná, si pro freťulku přijela Jenifer z Velvar a odvezla si ji domů. Zatím je to nejspíš jen přechodné bydliště, ale freťulce se alespoň dostane pořádné péče a určitě i lásky :)

 

Fotka z nového domova - dříve Jingels, nyní UZURI SHEBA (Krásná královna ze Sáby)

 

30. 5. 2013

Nové fotky miminek budou dnes večer, včera jsem to bohužel nestihla...

 

28. 5. 2013

Miminka už všechna koukají a krásně baští kašičky z mletých granulek, masíčka a vitamínů, z mističky. Taky vždycky vypadají jako čuníci, obzvlášť Amorphis a Anatol - ti si totiž do té mističky vlezou vždycky pro jistotu celí :) Ostatní jim olizují tlapičky :) 

Všechna freťátka jsou pěkná, veliká a zdravá. Zoubky už mají také pěkné a když mají hlad, ráda mi je ukazují :) No, moc to chuděrce Wicked nezávidím :)

Včera když jsem se vrátila z práce, čekalo na mě překvapení. Začalo to tím, že jsem v obýváku na zemi viděla jednu z takových barevných sladkých křupek, které dávám neteřím, když k nám přijdou. Říkám si - kde se tam vzala? Vždyť jsem po holkách obývák zametla... No nic, sebrala jsem ji a vyhodila do koše. Můj další pohled utkvěl na sedačce. Říkám si - co je to tam za kytky? Pak mi došlo, že to jsou oddělené růžice africké fialky, která byla původně na okně nad sedačkou. Začalo mi svítat. A když můj pohled padl na vrstvu hlíny, která pokrývala větší plochu pohovky, došlo mi, že nejspíš nějaká má chlupatá potvůrka prchla ze svého domečku a takto vyjádřila svůj názor na to, že mám špatně zasázené květiny a že by chtěly rozsadit :D

Zahradníka ale stále nebylo vidět, a tak jsem pátrala dál... Došla jsem k lednici a vidím na zemi scházené magnetky. Naomi! Ona je totiž jediná, kdo leze do schodů a dostane se na lednici. Prošla jsem celé přízemí, ale Naomi nikde... Prošmejdila jsem i druhé patro, jelikož určité indície nasvědčovaly tomu, že se procházela i tam, ale stále bez úspěchu. Vrátila jsem se tedy dolů a tam jsem ji konečně zahlédla. Prchla pod linku, protože se mě asi lekla. Přece jen tam byla celý den sama, ničím nerušena :) Ale když jsem se sehnula a zavolala na ni, hned ke mně přiběhla a začala mě olizovat :) Mrška jedna :) Kdo by se na ni mohl potom zlobit, že?

Kromě toho, že měla velikou žížu - přece jen voda z kytek jí asi nestačila :) - byla v pořádku, naštěstí. 

Museli jsme více zabezpečit dveře její voliéry, teď už by utéct neměla :)

 

15. 5. 2013

Před chvílí jsem nafotila ty naše píšťalky, tak je sem během chvíle všechny dám :)

Dneska se moc fotit nechtěly a pořád mi otáčely hlavičku pryč, potvůrky, tak snad fotky k něčemu budou :)

Naomi měla dnes termín porodu, ale zatím miminka nemá...ani při prohmatu si nejsem vůbec jistá, zda je v bříšku má či nikoli, tak uvidíme...

12. 5. 2013

Aristečka v noci svůj boj vzdala. Asi je to pro ni lepší, že si ji pánbůh vzal k sobě. Byla příliš slabá a tam nahoře jí určitě bude lépe...

11. 5. 2013

Freťátka rostou jako z vody a jsou uječená tak, že by i nazghúlové pukli závistí :) Dnes je jim 17 dní a občas už některé z nich vyzele z pelíšku a začíná zkoumat i okolí. To ovšem nikdy netrvá dlouho, protože Wicked ho hodně rychle odhalí a donese zpět do pelíšku :) 

Za pár dní už také začneme dokrmovat drcenými máčenými granulkami a mletým masíčkem, na to se už docela těším, protože je to pro mě jediná naděje, že Arista konečně trošku přibere a začne růst. Dělá mi veliké starosti to, jak je maličká a hubeňoučká. Snažím se a několikrát denně ji nechávám přednostní právo se u maminky nabaštit, ale moc to nepomáhá, tak snad to náš prťousek vydrží...

Před chvílí jsem vyfotila malé průzkumníčky Amorphiska (dole) a Adorathku :)

 

A tady je vidět, jak je Aristečka malinkatá proti ostatním (na fotce Andromeďulka)

5. 5. 2013

S Pipinem jsme v pátek kvůli jeho natrženému jazýčku nakonec raději jeli k doktorovi. Bála jsem se, aby v tom neměl nějaký zánět, protože nechtěl kvůli bolesti ani jíst, aní pít. Měla jsem pocit, že nám dost pohubl, ale asi jsem byla jediná, komu to tak připadalo, protože na veterině ho pochválili, že je dobře živený :D Zánět se mu neudělal, takže dostal jen injekci proti bolesti a jeli jsme domů. Teď už zase baští pěkně a vypadá to, že se mu už jazýček skoro zahojil :)

Miminkům je dnes 11. dní a jsou všechna hodně veliká, kromě maličké Aristy, ta je oproti ostatním sourozencům poloviční. Ale k životu se má dobře a ječí stejně nahlas, jako ostatní :) Přesto o ni mám stále strach, a tak několikrát za den odeberu skoro všechny ostatní mimča od maminky a nechám ji tak hodinku, aby se přednostně nakrmila ona. Snad nám vydrží, je to moc krásná holčička...

 

Spící Azarášek a jediné místo, kde dnes neječel, když jsem nechávala nadlábnout Aristu :)

 

30. 4. 2013

Dnes je freťátkům šest dní a já už to nemohla vydržet a nafotila jsem je :) Fotečky miminek jsem vložila do sekce Odchovy 2013 - Umek x Wicked.

Zatím jsou všechna v pořádku, máme pět holčiček a čtyři klučíky. Jedna holčička a asi dva klučíci jsou opravdu buřtíčci velicí :)

Wicked je stále vzorná mamina, pořád zalezlá v pelíšku u miminek. Když ji pustím, aby se trošku protáhla, většinou se nehne na krok od klece, jen někdy si oběhne pokoj a za minutku je zpátky. Podívá se na mě, jestli pro ni nemám ještě něco dobrého a už se cpe zase do klece k těm upištěným skříťátkům :) Jinak je to hodná holka, mě zatím nechá bez problémů sáhnout do pelíšku pro miminka, ale ostatní ne, po těch se ohání. 

Wicked dávám krůtí prsíčka, hovězí masíčko, bílý jogurt, granulky Royal Canin Babycat a vitaminové pastičky. Všechno jí šmakuje, ze začátku sice moc jíst nechtěla, ale teď už baští vše co jí dám :)

 

Trošku mě potrápil Pipin, kterému jsem dávala pastičku, kterou miluje a vždycky ji hltá tak, až z toho prská. Tentokrát ale nehltal, jen tak opatrně, na půl tlamičky, olizoval. Přišlo mi to strašně divné, a tak jsem mu ihned kontrolovala tlamičku, jestli nemá nějaký zoubek zkažený a nebolí ho. Žádný kaz jsem ale nenašla, tak jsem si říkala, jestli se mu v tlamičce neudělal nějaký zánět dásní, protože se mu docela dost dělá zubní kámen. Ale ani dásničky zarudlé neměl. A pak jsem si toho všimla - Pipísek měl po straně dost nehezky natržený jazýček, chudínek, proto olizoval pastičku tak opatrně. Netuším, jak se mu to stalo, možná se do něj kousl, když lomcoval mříží, což dělá skoro nepřetržitě, když se zrovna věnuji jiné freťuli.  Dala jsem mu do pití trošičku heřmánkového čaje, aby se mu to zklidnilo a tolik ho to nebolelo, a snad se mu to zahojí. Zanícené to neměl. Baští jinak normálně, je to takový jedlík, že ho asi jen tak nějaká bolístka od bašty neodradí :)

 

24. 4. 2013

Tak jsem přišla domů z práce a jdu zkontrolovat Wicked, jak to s ní vypadá a jestli jí pořád bříško nesplasklo, jako Sísuli, a ona ani nevystrčí hlavičku z pelíšku. Říkám si, to je divné, vždycky se alespoň podívala, co se děje. Tak jsem chtěla trošku rozhrnout kožíšek, ve kterém spinkává, a najednou slyším pískání. Říkám si - že by? A opravdu :) Když jsem se podívala, Wicked olizovala maličkatou žížaličku, která byla přicucnutá na jejím bříšku :) Když jsem pelíšek prozkoumala blíže, našla jsem celkem devět prťavých upovídaných miminek :) Dala jsem mamince nějaké vitamínky a pořádně napít, vyměnila jí věcičky v pelíšku a nechala ji i s miminky odpočívat. Večer je zvážím a zkontroluji, jak to s nimi vypadá. 

Dávám sem jejich první fotku :)

22. 4. 2013

S největší pravděpodobností vypadá na falešnou březost i naše Mamba. Včera měla termín porodu a vůbec nejeví známky, že by měla být maminou :( Ještě tedy chvíli počkám, ale vidím to bledě...

V pátek má termín porodu naše Wicked, tak doufám, že alespoň ona se pochlapí. Je z ní teď opravdový mazlík :) Je i pěkně kulaťoučká, tak věřím, že se už KONEČNĚ těch miminek dočkáme :)

 

15. 4. 2013

Co se Mamby týče, vůbec nevím, zda od ní nějaká mimča budou či nebudou. Sice přibrala hodně, ale bříško jí moc neroste a moc nevypadá na to, že by měla mít týden do porodu. Ale uvidíme...

Wicked má naopak bříško tak veliké, že už pomalu nikam nevyleze, a to má termín až za necelých čtrnáct dní. Foto je tři dny staré, ale je vidět, že má pupík opravdu napěchovaný :) Tedy, nerada bych to zakřikla, aby to nedopadlo zase jako se Sísulí, ale u Wicked to vypadá opravdu nadějně :)

8. 4. 2013

Tak naše milá Sísinka nás trošičku vypekla. Celou dobu to sice vypadalo, že miminka budou, ale nakonec, asi týden před očekávaným porodem, se jí bříško začalo úplně ztrácet a nakonec žádná freťátka nebyla. Sísí sice hodně nabrala a dokonce i línala, ale bohužel se prokázalo, že šlo pouze o falešnou březost :( Místo miminek si teď Sísule osvojila svou sestřičku Mambu a stará se o ní jako o své mláďátko. Mamba z toho sice asi moc nadšená není, protože se pomalu nemůže hnout ani na krok, aniž by ji Sísí netáhla zpět do pelíšku, ale trpělivě její mateřskou péči snáší :)

Mamba má termín porodu po 20. dubnu, ale zatím tedy moc nenabrala, tak uvidíme, jak to bude s ní. Nakrytá je i Wicked, která má bříško jako melounek, ale nebudeme říkat hop...

Minulý týden jsem nechala nakrýt i naši poslední holčičku Naomi, tam ještě nemohu vůbec říci, jak to vypadá, protože je ještě příliš brzy.

14. 3. 2013

Předevčírem nakryl Umíček už i Mambu, začala jí ustupovat říje, tak snad bylo krytí úspěšné. Dnes čeká znovu krytí na Wicked a pak už zbývá pouze Naomi, která zatím není ani v říji.

Sísinka je teď už pěkně tlusťoučká, celkově dost přibrala, je z ní veliká kulatá holčička :) Zhruba za týden bychom už měli vědět, zda na nás březost jen nehraje, protože asi v té době by se jí měla narodit miminka, tak jsem tuze zvědavá, jak nás Sísule překvapí :)

24. 2. 2013

Po menší odmlce mám zase pár novinek z našeho fretčího brlohu :)

První a opravdu velikou událostí je náš nový přírůstek, který jsem si dovezla včera večer, a je jím překrásná silver mitt poloangorka Wicked Thing of Hellferrets z Dánska. Je to opravdová fešanda, jen je zatím trošku vystrašená, ale hodná a čistotná, tak uvidíme, jak se u nás zabydlí. Našim holčičkám se asi zatím moc nezamlouvá, ale s trochou času a trpělivosti myslím, že to půjde a holky budou moci bydlet spolu :)

A jakmile se u nás Wicked aklimatizuje, vyberu jí u nás i ženicha :) Ještě přemýšlím, který z kluků to bude, ale vidím to asi na Pipina :)

Sísí se zatím tváří, že miminka v bříšku má. Přibírá na váze a cpe se jako kdyby týdny nejedla, její syslírna se také pěkně rozrůstá :) No, doufám, že to na nás jen nehraje, na freťátka se moc těšíme...

6. 2. 2013

Včera si Umíček udělal hezký den :) Ráno jsem mu totiž po úklidu špatně zavřela voliéru, a tak byl milý Umíček až do půl šesté do večera pánem domu, a jako takový mohl klidně převrátit odpadkový koš a všechny ty poklady, které se v něm skrývaly, vyhrabat ven, shodit pár kytek z okna (hlína vysypaná na sedačce a na zemi je totiž děsně príma), udělal si latrínu na chodbě před špajzem (co by se obtěžoval chodit přes celý dům do své voliéry na záchůdek, když je pánem domu, že?) a vůbec si to parádně užíval :) Ale naštěstí se nic nestalo jemu a ani nevyvedl nic, co by se za pár minut nedalo uklidit.

Jinak naše Sísinka je už v plné říji a od dnešního rána bydlí s Umíčkem :) Přestože je Umík milenec-začátečník, vede si jako opravdový Don Juan, tak snad vše vyjde tak jak má a budeme se moci těšit na letošní první miminka :)

24.1.2013

Dnes ráno jsem dostala první fretčí polibek od Naomíčka. Už se ani nesnažila kousnout, ani náznak :) Dřív se pokoušela hryznout mě do nosu nebo do rtu, ale je z ní čím dál větší mazlíček :) I když jí sáhnu do boudičky, začne mě jen olizovat a sama se hlásí o pomazlení. Je to moje nejmazlivější freťulka, beruška moje :)

Další dnešní novinkou je, že jsem Pipovi, k jeho lítosti, musela naordinovat lehkou dietu, protože jedl doslova jako protržený. No a už to na něm bylo docela i vidět, pomalu ale jistě se z něho stávala koule a v poslední době připomínal spíš jezevce než fretku :) Takže dietka, nedá se nic dělat...

16. 1. 2013

Tak bohužel Umíček nakonec zůstal ve voliérce sám, protože začal tahat i Pipina jako by byl taky samička. Pipin je pohodář a dokáže to snášet dost dlouho, ale nakonec se přece jen vždycky naštve a Umkovi dá co proto, až se z voliéry ozývá syčení a kvičení. Kdyby se Umek alespoň poučil...kdyby pochopil, že když bude Pipa tahat, bude to pro něj mít znovu a znovu bolestivý závěr...jenže on to stále ne a ne pochopit :( A nebo to chápe, ale hodlá tuto oběť dál podstupovat, protože pokládá Pipa za samičku? Ať tak či tak, musí být teď sám, s ostatními ho sice pouštím, aby mu nebylo smutno, ale jen pod dohledem. i tak má svou voliéru hned vedle ostatních, takže na sebe vidí, i když jsou zavření :)

Pipin nedopadl o moc lépe, jaro už dostihlo i jeho :) A tak i on má teď bydleníčko sám pro sebe, protože holky už jeho věčné tahání přestalo bavit.

8. 1. 2013

Je to tady, na našeho Umíčka už leze jaro. Sice je teprve leden, ale jemu to očividně vůbec nevadí a holky tahá jako o život. Nejvíce to odnáší chudinka Sísí, která je sice dost veliká, ale příliš hodná, a tak se mu na rozdíl od Mamby a Naomi neubrání. 

Takže náš milý Umíček poputuje do vedlejší voliérky a když to bude klapat, přesunu ho rovnou i s Pipem, aby nebyl sám. Ono to bude stejně lepší, protože očekávám, že i holky už budou brzy v říji.

Rozděluji je sice velmi nerada, protože spolu jinak všichni skvěle vycházejí, spinkají v jednom pelíšku, když papkají, vzájemně si olizují tlamičky, jedna druhé čistí ouška, ale bohužel to jinak nejde :(

10. 11. 2012

Úspěšně jsme dokončili výstavbu nového bydleníčka, kterému by se dalo s přehledem říkat fretčí rezidence :) Chybí už jen doplnit hamačky a pelíšky a bude naprosto dokonalá :) Dokonce se mi podařilo u nás na maloměstě sehnat novou fretčí toaletu za 130 Kč. Tomu jsem nemohla uvěřit po tom, co jsem koupila v OB... tedy jednom velmi známém obchodě toaletu mnohem menší a škaredější za 250 Kč...

Uvnitř mají freťulky danou zatím jen přepravku, ve které byly zvyklé spinkat, a novou boudičku ze dřeva, potaženou kobercem, a v té spinkají jak jinak než všichni pohromadě :) Vždycky vidím vykukovat jen Umkovu obrovskou kulatou hlavinku :) 

Přikládám fotku La Rezidencia de Furreti :)

6. 11. 2012

Dnes se mi povedlo sehnat další dvě obrovské skříně, a to od jedné moc hodné paní z Mladé Boleslavi. Takže jsem nakoupila spousty šroubků, hřebíčků, háčků a dalších potřebných náležitostí a mám celý víkend na to pohrát si s novými voliérami.

Bude to taková fretčí rezidence :)

21. 10. 2012

Konečně nastal den D a my si udělali výlet do Hradce Králové, kde jsme si v CHS Majestik měli vyzvednout našeho nového fešáka Umka.  Manžela fretky sice moc nezajímají, ale já si návštěvu u paní Jany Žákové moc užila :) Její fretečky jsou všechny překrásné, jedna roztomilejší než druhá a já nevěděla, kterou dřív pomačkat :) Velmi na mě zapůsobil i domeček, v němž freťulky žijí. Mají se tam opravdu skvěle :) Nebýt manželova nervózního spěchajícího výrazu (už ho omrzelo i pozorování klokánků), zdržela bych se určitě mnohem déle...

Nicméně, byl tedy čas vyrazit. Paní Jana ještě vyčistila Umíčkovi ouška, ostříhala drápky, rozloučila se s námi i Umíčkem a vydali jsme se domů.

V novém domově byl freťáček chudáček trošku vystrašený, ale když jsem mu nabídla pastu, po chvilce váhání neodolal :)

Pustila jsem radši jen holky, aby se s Umíčkem mohly seznámit a pořádně očmuchat, Pipina jsem nechala proběhnout v jiné části bytu, protože jsem netušila, jaká bude jeho reakce na nově příchozího chlapáka. Přestože je Pipin pohodář, nechtěla jsem nic riskovat.

Když se Umek ukázal jako nekonfliktní kamarádský jinoch a začal s holkama řádit, jako by se znali odjakživa a vše se zdálo být v naprostém pořádku, usoudila jsem, že bych mohla přece jen vyzkoušet i konfrontaci kluků. Jak jsem předpokládala, nebo spíše doufala, kluci se k sobě chovali naprosto kamarádsky, i když bylo vidět, že jeden druhého respektuje. Dokonce spolu všichni spinkali v jednom pelíšku, i s holkama, i když vůbec netuším, jak se tam mohli všichni natlačit :)

Takže vše dopadlo na jedničku, lepší to být ani nemohlo. Jen v období říje to s Pipem a Umkem bude asi horší, ale uvidíme, nebudu házet flintu do žita :)

18. 10. 2012

Minulý týden jsem se domluvila s paní Janou Žákovou od Hradce Králové, že si od ní vezmu jednoho z jejích překrásných klučíků. Jeho jméno je Umek a  je to opravdový fešák :) O víkendu si pro něho jedeme, tak snad se mu u nás bude líbit...

12. 10. 2012

Dnes byly Naomi, Mamba a Sísí na očkování proti psince. Všechny tři to zvládly skvěle (za pomoci jejich milované vitamínové pasty), až to překvapilo samotného pana doktora, že se ani necukly, když jim injekci píchal.

Cena očkování byla o něco vyšší, než jsem čekala - 380 Kč za jednu, ale podle nálepky v očkovacím průkazu jsem zjistila, že jim dal zbytečně složitou vakcínu (Biocan DHPPi+L), bývala by stačila jednodušší (např. Biocan DP). 

Příští měsíc očkování čeká ještě Pipina a budeme to mít proti psince letos za sebou :)

 

4. 10. 2012

Konečně se nám podařilo dokončit nové bydlení pro naše chlupaté potvůrky :) Nemohla jsem se dočkat, až freťulky do jejich čerstvě zhotoveného domečku vypustíme. Když se tak konečně stalo, nemohli jsme z nich spustit oči, snad půl hodiny jsme je jen tak pozorovali, jak prozkoumávají rozsáhlé tunely a útulné pelíšky...až se unavily a všechny se nacpaly do obyčejné papírové krabice. Vůbec netuším, jak se jim to povedlo že se tam naskládaly, ale asi se jim tam líbilo, protože ještě ráno v ní všechny chrněly :)

Takže jsem spokojená a zdá se, že freťuše taky :)

3. 10. 2013

Již nějakou dobu jsme se snažili sehnat cenově dostupnou, klidně starší, ale hlavně velikou, skříň. Dnes se nám konečně poštěstilo a jeden moc hodný pan školník nám za čtyři lahve Kofoly takovou skříň věnoval. Ihned jsme zajeli nakoupit vše potřebné a začali na voliéře pracovat.

Sousedi asi měli obrovskou radost, když jsme v osm večer začali venku vyřezávat otvory ve dveřích maflem. Byl to hrozný rámus, čekala jsem, že na nás každou chvíli někdo vyběhne, ale naštěstí se vše obešlo bez stížností :)

Zatím jsou tedy z voliéry hotové pouze dveře, do nichž jsme přes vyříznuté otvory napnuli opravdu pevné pletivo, ale počítám, že zítra nebo nejpozději pozítří bude nové fretčí bydlení hotové celé a naše potvůrky budou konečně moci bydlet všechny pohromadě :)

2. 10. 2012

Dnes jsem všechny potvůrky vypustila, jako vždy, do jejich pokojíčku, který se nachází v zadní části našeho domu. Řádily spolu jako pominuté, puberťačka Naomi sice stále maličko šikanovala skříťata Mambu a Sísí, ale nevypadalo to, že by si ubližovaly. Navíc mám pocit, že prckové Naomi za chvíli přerostou a pak jí dají co proto :)

Pipin měl také nějaký veselý den, poskakoval, kvokal a dováděl, snažil se mě vyprovokovat ke hře za každou cenu. Nebo se za každou cenu snažil vyloudit ze mně ještě trošičku vitamínové pasty, kterou tak miluje :) On ví, co na mě platí :)

 

24.9.2012

Spuštěny naše webové stránky :)