Fretky...fretky...fretečky

Fretka je zvířátko velmi živé a hravé. Je sice pravdou, že prospí kolem dvaceti hodin denně, ale zbylé čtyři hodiny je velmi aktivní, potřebuje pohyb a mít si s kým hrát, takže než si fretku pořídíte, je potřeba zvážit mimo jiné i to, jestli si pro ni dokážete udělat dostatek času. 

Pokud se rozhodnete chovat fretku na volno, bez klece, je důležité, abyste zařídili svůj byt tak, aby si fretka nemohla ublížit, to znamená zamezit jí přístup na všechna nebezpečná místa, jako je např. zadní strana ledničky nebo velké výšky, odkud by mohla spadnout. Dopouručuji také dát z jejího dosahu všechny domácí květiny nebo je alespoň zakrýt tak, aby se do nich nemohla dostat, protože fretka je velmi pilný zahradník a dělá jí nesmírnou radost, když může vyhrabat hlínu z květináče přímo na Váš koberec či plovoucí podlahu :)

Za další je nutno uvědomit si, že pokud chcete mít freťuli zdravou a čilou do vysokého věku, měli byste ji krmit kvalitním krmením buďto tzv. BARF, nebo kombinací kvalitních granulí, speciálně vyvinutých pro fretky, s vařeným masem a zeleninou, případně kvalitními granulemi pro koťata, a to není právě zadarmo. Navíc se bohužel může stát, že Vaše fretka onemocní a veterinární ošetření se může vyšplhat až do několika tisícovek korun, takže byste si před pořízením fretky měli položit otázku, zda máte na její chov a případná onemocnění dostatek financí a zda jste ochotni je za své zvířátko obětovat.